powrót

29 listopada 2003 19:04

J±drowa masowa



¼ród³o: www.kremlin.ru



Wstupjennyje s³owo na raboczjej wstrieczje pa waprosam jadiernoj bjezopasnosti

Moskwa 28 nojabrja 2003 (tekst w oryginalnej pisowni > cyrylica1.zip)

(...)

Rossija, razumiejetsja, sczitajet, szto eto, prje¿dje wsjewo, nasza sobstwjennaja zadacza, i my wydjeljajem tje rjesursy, kotoryje my w sostojani wydjelit na etu tjemu. W etom godu by³o wydieljeno dwa miljarda rubljej. No, kanieszno, ratifikacija jadiernoj eko³ogiczieskoj programy - eto sierjoznyj szag w rieszenii probljemy w cje³om.


(...)

Tjem bolieje, szto my s Grigorijem Alieksjejewiczem ob etoj wstrieczje dogoworiwalis u¿e oczjeñ dawno.

G.Jawliñskij

God nazad

W.Putin:

Pamieñszie... Gdie-to po³goda nazad my dogowariwalis ob etom.(...)



S³owo wstêpne na spotkaniu roboczym po¶wiêconym bezpieczeñstwu j±drowemu

Moskwa 28 listopada 2003

(...)

Rosja, to zrozumia³e, s±dzi, ¿e to, przede wszystkim, (nasze) w³asne zadanie, i my wydobêdziemy te zasoby, które my z miejsca wydzielamy na t± sprawê. W tym roku wydzielono na to dwa miliardy rubli. Ale, ostatecznie (przeszkoda) , ratyfikowano j±drowy program ekologiczny - to, zaanga¿owany krok do za³atwienia problemu ca³o¶ciowo.

(...)

Tym bardziej, ¿e my z Grigorijem Alieksiejewiczem w sprawie tego spotkania umawiali¶my siê ju¿ bardzo dawno.

G.Jawliñskij: - Rok temu

W.Putin: - Mniejsza ... Gdzie¶ z pó³ roku temu domawiali¶my siê o tym (...)




Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy :

my , na to a to i apel do ¶wiadomo¶ci: ca³o¶ciowo

Zwykle by³y to ( tu jest piêæ s³ów niebieskich, ale rozumowanie jest podobne) :

Dwa s³owa niebieskie, akcentowane, s± podwójnym, wiêc alarmuj±cym sygna³em dla pod¶wiadomo¶ci. S³owo zielone (wraz z zajbli¿szymi) apeluje do ¶wiadomo¶ci.

¦wiadomo¶æ ma utrudniony dostêp do pamiêci dwóch pierwszych s³ów ( porównaj D³ugosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powi±zanie zaistnia³o lecz trudno je zweryfikowaæ.

Zostaje podpowiedziane wprost do umys³u zdanie: 'my na to (jak na lato) , a to ca³o¶ciowo (wszêdzie wokó³) Po rosyjsku : my na etom, no eto w cje³om'

Sens 'u¿ycia' przekazu podprogowego dla polityka

Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieæ' to, czego nie móg³by powiedzieæ jawnie. S³uchacz 'slyszy' ale nie u¶wiadamia sobie i nie moze zaprotestowaæ. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia spo³ecznego' . Pseudopolityk mo¿e kontynuowaæ swoje dzia³anie tak, jakby mia³ poparcie spo³eczne. -

w tym przypadku Putin podpowiada do umys³u pragnienie wszechobecno¶ci broni j±drowej – ¿e szalone ? - tak szalone ! Kiedy Hitler glêdzi³ o zniszczeniu ¯ydów, ludzie kieruj±cy siê z zasady rozs±dkiem, twierdzili, ¿e to populista, który usi³uje znale¼æ koz³a ofiarnego , ale nie posunie siê do tego, bo ... bo to szalone.

Tu mamy równie¿ szalon± wizjê rozpowszechniania broni j±drowej pod przykrywk± programu ekologicznego. Ma³o tego, dzia³anie to przebiegaæ bêdzie z 'podparciem mentalnym' obywateli – oni bêd± tego pragnêli, to bêdzie ich cieszyæ.

Lekko upokarzaj±ce stwierdzenie: 'bo to nasza sprawa (nasze w³asne zadanie)' - naprodukowali, teraz musz± posprz±taæ - zosta³o przekute w wyzwalaj±ce : 'za³atwimy problem ca³o¶ciowo'. Towarzysz±ce uczucie wyzwolenia wzmacnia tre¶æ przekazu. Putin otrzymuje wsparcie dla takich dzia³añ.

Prawo z³amane przez W.Putina


Pr5/ At4 Nie ma wolno¶ci cz³owiek postêpowaæ z drugim tak, ¿e planuj±c pu³apkê proponuje transakcjê jawnie, 'na rynku', usypiaj±c tym czujno¶æ ofiary,

Pr9/Cm1 Nie ma wolno¶ci cz³owiek snucia planów wykorzystania struktur organizacji miêdzynarodowych jak UE, ONZ i in. dla uzyskania korzy¶ci jednej nacji kosztem innej, b±d¼ uzyskania przewagi jednej nacji nad drug±

Pr9/Cl5 Nie ma wolno¶ci cz³owiek postêpowaæ z innymi tak, ¿e dzieli innych na godnych partnerskich stosunków i tych drugich, których postrzega jako ‘szar± masê’ i lekcewa¿y ich

Pr9/Cm5 Nie ma wolno¶ci cz³owiek wchodziæ w kontakt z drug± osoba, poszukuj±c sposobno¶ci uzyskania przewagi w jakikolwiek, choæby b³achy sposób

Pod pozorem przekazywania informacji s³uchacze zostali wci±gniêci w pu³apkê przekazu podprogowego – prawo pierwsze.

Ratyfikacja uk³adu miêdzynarodowego stanie siê pretekstem do rozpowszechniania broni j±drowej – prawo drugie.

Przedstawienie ca³ej sprawy wskazuje na ra¿±ce lekcewa¿enie audytorium, zarówno rosyjskiego jak i spoza Rosji – ³amie prawo trzecie.

Zdarzeniu towarzyszy ma³y incydent pomiêdzy Putinem a Jawliñskim. Jawliñski reaguje na zarzut i precyzuje termin roku . Putin lekcewa¿y odpowied¼ i by 'mieæ ostatnie s³owo' odwraca sens sytuacji. Termin roku, którym prostowa³ zarzut Putina ('bardzo dawno') Putin zamienia w oskar¿enie. To czym Jawliñski zas³oni³ siê oskar¿y³o go bardziej. - Tu Putin z³ama³ prawo czwarte.

Hipnoza

Sposób wpajania tre¶ci w powy¿szy sposób jest bliski hipnozie. Ró¿nica polega na istniej±cej, ograniczonej mo¿liwo¶ci odparcia sugestii. Odpór jest mo¿liwy, kiedy sugestia k³óci siê istotnie z wiedz± ofiary. Odporowi sprzyja te¿ du¿e do¶wiadczenie i postawa nieufno¶ci do ' hipnotyzera '.

Spojrzenie na przekaz podprogowy jako na sposób wp³ywania na ludzi pokrewny hipnozie, pozwala wyra¼niej dostrzec pojawiaj±cy sie tu charakter relacji 'hipnotyzera' i jego ofiary, która w wyniku takiego dzia³ania zostaje w sposób istotny pozbawiona samodzielno¶ci. Nikt z nas nie chce byæ sterowany przez drugiego, jest to wiêc dzia³anie nieetyczne. Jawna próba takiego dzia³ania by³aby oprotestowana.

Oczywi¶cie, jak to ju¿ powiedzi³em na wstêpie, mamy tu doczynienia ze z³amaniem prawa Pr5/At4.




powrót